Skip to main content

Jak działa skanowanie kodów?

By 18 kwietnia 2023Bez kategorii

Dystrybucja przesyłek, przyjmowanie towarów w sklepach i hurtowniach oraz odpowiednie zarządzanie nimi – te czynności wymagają użycia czytnika. Dzięki temu można wygodnie identyfikować oznaczenia na opakowaniach lub etykietach, co stanowi duże ułatwienie w codziennej pracy. Warto więc wiedzieć, jak działa skanowanie kodów QR, jako że współcześnie trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie placówek handlowych czy magazynów bez możliwości odczytywania oznaczeń.

Wykorzystanie skanerów QR

Takie czytniki zazwyczaj mają swój własny system operacyjny, dzięki czemu można na nich zainstalować dodatkowe aplikacje zewnętrzne. Jak działa odczytywanie kodów z użyciem takiego urządzenia? Zasada funkcjonowania sprzętu do skanowania jest prosta – rozpoznaje on informację zawartą w oznaczeniu QR, a następnie przekazuje ją do określonego systemu wewnętrznego. Dane te są identyfikowane przez specjalną aplikację zainstalowaną dzięki systemowi operacyjnemu. Wysoki poziom funkcjonalności sprawia, że najczęściej wybierany jest wariant z Androidem.

Warto wiedzieć, jak dokładnie działa skanowanie kodów QR. Najpierw diody czytnika emitują wiązkę laserową, która odbija się od powierzchni, na której znajduje się oznaczenie. Następnie urządzenie analizuje zmiany znajdujące się w odbitej wiązce i przetwarza je na ciąg znaków. Dzięki temu możliwe jest wygodne odczytywanie informacji zawartych w tego typu oznaczeniach.

Urządzenia i aplikacje do skanowania kodów QR

W niektórych przypadkach można skorzystać ze specjalnej aplikacji na urządzenie mobilne do odczytywania oznaczeń tego typu. Aby działała, wystarczy ją pobrać, zainstalować i uruchomić w trybie aparatu. Wówczas można bez trudu skanować kody QR z użyciem telefonu. Zazwyczaj takie symbole przekierowują do strony internetowej firmy, danych kontaktowych lub innych istotnych informacji.

Często do odczytywania oznaczeń wybiera się też urządzenia produkowane specjalnie do tego celu. Duży wybór czytników do skanowania kodów QR można znaleźć w ofercie SystemyID – zapraszamy do odwiedzin sklepu online i zapoznania się ze szczegółami asortymentu.

×