Mobilne 3ʺ do serwisu i dostaw — shortlist praktycznych modeli
Shortlista 3‑calowych drukarek mobilnych do etykiet serwisowych, kurierskich i magazynowych. Zebraliśmy pięć praktycznych modeli z różnych półek cenowych i o różnej wytrzymałości. Zestawienie pod kątem: odporności (IP/upadki, masa), obsługi nośników (etykiety/paragony, linerless), łączności (Bluetooth/MFi, Wi‑Fi), szybkości druku i jakości kodów, akcesoriów oraz zasilania.
Jak czytać ten ranking
To nie jest wybór „jednego zwycięzcy”. Każdy model ma mocne strony w konkretnych scenariuszach: terenowy serwis, odbiór/zwroty, etykiety lokalizacyjne czy potwierdzenia dostawy. Wszystkie drukują w technologii direct thermal 203 dpi i mieszczą etykiety/paragony do 3″ (szer. druku do ok. 72 mm), ale różnią się odpornością, łącznością i wsparciem dla nośników bez podkładu (linerless).
Dobór do scenariusza
- Maksimum kontroli floty i łączność korporacyjna Wi‑Fi: Zebra ZQ300 Plus (ZQ320 Plus) — Bluetooth + NFC w standardzie, a w wybranych konfiguracjach dwuzakresowe Wi‑Fi 802.11ac z roamingiem 802.11r. Link‑OS/Print DNA ułatwia wdrożenie i zdalny nadzór. IP54, konfiguracje także do linerless. Prędkość do 100 mm/s.
- Najwyższa prędkość i przemysłowa wytrzymałość 3″: TSC Alpha‑30L — do 127 mm/s, IP54 i upadki do 1,8 m (do 2,5 m z etui), testy MIL‑STD‑810G. Bluetooth 5.0 (MFi) + NFC lub wariant z Wi‑Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Dostępne wersje linerless lub z peelerem; bogaty ekosystem akcesoriów i zdalne zarządzanie (TSC Console, SOTI Connect).
- Lekka 3″ do etykiet w terenie z opcją linerless: Bixolon SPP‑L310 — ok. 385 g z baterią, IP54, upadki 1,8 m. Do 127 mm/s (etykiety) i 102 mm/s (linerless). USB/RS‑232 lub Bluetooth (MFi) z parowaniem NFC.
- Budżetowa 3″ z ekranem i wsparciem wielu języków poleceń: Honeywell MPD31D — do 90 mm/s, efektywna szerokość druku 72 mm, Bluetooth + Micro USB, IP54 i upadki 1,5 m. Czytelny ekran OLED; obsługa m.in. CPCL, ZPL, ESC/POS, TSPL.
- Szeroki zakres temperatur i wybór BT lub Wi‑Fi: Seiko Instruments MP‑B30 / MP‑B30L — IP54, upadki 1,8 m, praca od −20 do +55 °C. Wersja MP‑B30L obsługuje etykiety i paragony; do 127–130 mm/s.
Tabela porównawcza (najważniejsze kryteria)
| Model | Wytrzymałość (IP / upadki) | Masa (z bat.) | Nośniki (etyk./par.) | Linerless | Łączność | Prędkość | Atuty dodat. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zebra ZQ300 Plus (ZQ320 Plus) | IP54 / (wg serii) | — | etykiety i paragony | w wybranych konfiguracjach | BT + NFC; opcj. Wi‑Fi 802.11ac (802.11r) | do 100 mm/s | Link‑OS / Print DNA; wariant 2″ lub 3″ |
| Honeywell MPD31D | IP54 / 1,5 m | ok. 0,4 kg | etykiety i paragony | w wybranych konfiguracjach | Micro USB; BT 4.0 + BLE | do 90 mm/s | Ekran OLED; szerokie języki poleceń |
| TSC Alpha‑30L | IP54 / do 1,8 m (do 2,5 m z etui); MIL‑STD‑810G | — | etykiety i paragony | tak (opcja fabryczna) | USB‑C, BT 5.0 (MFi) + NFC; opcj. Wi‑Fi a/b/g/n/ac | do 127 mm/s | Peeler; zdalne zarządzanie (TSC Console/SOTI) |
| Bixolon SPP‑L310 | IP54 / 1,8 m | ok. 385 g | etykiety i paragony | tak (wybrane warianty) | USB/RS‑232; opcj. BT (MFi) + NFC | do 127 mm/s (etyk.) / 102 mm/s (linerless) | Uchwyt do węższych rolek |
| Seiko Instruments MP‑B30 / MP‑B30L | IP54 / 1,8 m | ok. 395 g | MP‑B30: paragony; MP‑B30L: etykiety + paragony | — | USB + BT lub Wi‑Fi (zależnie od wariantu) | do 127–130 mm/s | Praca −20…+55 °C |
Na co zwrócić uwagę przy weryfikacji
- Wytrzymałość i waga: wszystkie modele mają IP54 i odporność na upadki co najmniej 1,5 m. Jeśli liczy się niska masa, najlżejsze w zestawieniu są SPP‑L310 (~385 g) i MP‑B30/30L (~395 g). Twarde środowiska? Alpha‑30L z testami MIL‑STD‑810G i opcją etui do 2,5 m.
- Nośniki i linerless: w tym formacie najwięcej wariantów linerless oferują Zebra ZQ300 Plus (wybrane konfiguracje), TSC Alpha‑30L (opcja fabryczna) i Bixolon SPP‑L310 (wybrane). MP‑B30L obsługuje etykiety, ale potwierdź wymogi dotyczące pracy bez podkładu.
- Łączność i MFi: do iOS przyda się MFi (TSC, Bixolon). Sieć korporacyjna Wi‑Fi? Szukaj wersji z 802.11ac: Zebra ZQ300 Plus lub TSC Alpha‑30L. MPD31D stawia na Bluetooth i USB.
- Prędkość i jakość kodów: 203 dpi w połączeniu z prawidłowym rozmiarem etykiety zapewnia czytelne 1D/2D. Najwyższe prędkości osiągają TSC Alpha‑30L i Bixolon SPP‑L310 (do 127 mm/s), Seiko MP‑B30L do 130 mm/s; Zebra do 100 mm/s; Honeywell do 90 mm/s.
- Ekosystem i zarządzanie: rozbudowane narzędzia do wdrożeń i floty zapewniają Zebra (Link‑OS/Print DNA) i TSC (Console, SOTI). Bixolon oferuje praktyczne akcesoria do dopasowania nośników; Honeywell i Seiko mają sterowniki/SDK do popularnych platform.
- Zasilanie i bateria: Zebra wykorzystuje baterię PowerPrecision+ 2280 mAh; TSC oferuje inteligentną baterię z monitoringiem. W pozostałych modelach potwierdź oczekiwany czas pracy i sposób wymiany akumulatora.
Praktyczne podsumowanie wyboru
- Flota kurierów z Wi‑Fi w magazynach: Zebra ZQ300 Plus (ZQ320 Plus) lub TSC Alpha‑30L w wersjach z 802.11ac.
- Serwis w trudnym terenie i szybkie etykietowanie sztuka‑po‑sztuce: TSC Alpha‑30L (opcja peeler, wysoka odporność).
- Mobilnie, lekko i ekonomicznie (Android/iOS po BT): Bixolon SPP‑L310 albo Honeywell MPD31D (niższa prędkość, ale atrakcyjna funkcjonalnie).
- Chłodnie, mroźnie, szerokie temperatury pracy: Seiko MP‑B30/MP‑B30L.
Masz gotowe nośniki lub wymagania aplikacji (szerokość, linerless, łączność, akcesoria)? Zweryfikuj warianty w ramach wybranego modelu — to one decydują o obsłudze Wi‑Fi, linerless, peelerze czy certyfikacji MFi.
Powiązane produkty
- Drukarka etykiet Zebra ZQ300 Plus Series – przenośne drukarki etykiet 2″/3″
- Drukarka etykiet Honeywell MPD31D – mobilna drukarka etykiet 3” (203 dpi)
- Drukarka etykiet TSC Alpha‑30L
- Drukarka etykiet Bixolon SPP-L310 – mobilna drukarka etykiet 3″
Zobacz także: Poradniki – drukarki etykiet.
