Epson ColorWorks C4000 vs TSC CPX4 Series — kolorowe etykiety: atrament vs termotransfer
Krótkoseryjny, pełnokolorowy druk etykiet produktowych i zgodności wymaga równowagi między jakością grafiki, odpornością nadruku, kosztami materiałów oraz łatwością integracji. Zestawienie prezentuje dwa popularne podejścia do kolorowego znakowania: Epson ColorWorks C4000 oraz TSC CPX4 Series — oba systemy CMYK do pracy „na żądanie”. Uwaga: CPX4 to również technologia atramentowa, często mylona z termotransferem kolorowym. Poniżej wyjaśniamy różnice praktyczne, koszty i scenariusze wyboru.
Założenia porównania
Scenariusz: firmy potrzebujące trwałych, krótkoseryjnych etykiet w kolorze (kosmetyki, chemia, spożywka, próbki R&D, oznaczenia zgodności). Weryfikujemy sześć obszarów: technologia koloru i odporność, koszty materiałów (tusze/taśmy, media) oraz TCO, obsługiwane nośniki, jakość/rozdzielczość, prędkość i stabilność koloru, narzędzia i integrację.
Ważne doprecyzowanie: TSC CPX4 Series to druk atramentowy CMYK (wariant barwnikowy lub pigmentowy), a nie termotransfer. Kolorowy termotransfer CMYK wymagałby zestawu taśm barwiących; CPX4 korzysta z tuszy.
Modele w skrócie
- Epson ColorWorks C4000 — biurkowa, kolor CMYK do 1200×1200 dpi; maks. szerokość druku 108 mm; wbudowany auto‑cutter; USB i Ethernet, opcjonalne Wi‑Fi; obsługa ESC/Label i emulacja ZPL II. Dwie wersje czarnego: BK (gloss) lub MK (matte). Nośniki: rola i fanfold; etykiety ciągłe/wykrawane, znacznik czarny.
- TSC CPX4 Series — 4″ kolor CMYK do 1200×1200 dpi; do 300 mm/s (11,8 ips) przy 1200×600 dpi; szerokość druku do 106 mm; USB 2.0 i Ethernet 10/100/1000; media 25,4–120 mm (papier mat/błysk, BOPP, PET, syntetyki), rolka/fanfold; opcjonalny cutter. Dwa warianty: CPX4P (pigment) lub CPX4D (barwnik). Status: seria wycofana (EOL 31.12.2022), wsparcie do 31.12.2027.
Porównanie różnic 1:1
| Cecha | Epson ColorWorks C4000 | TSC CPX4 Series |
|---|---|---|
| Technologia koloru | Atrament CMYK; czarny w wersji BK (gloss) lub MK (matte) — dobór do typu podłoża | Atrament CMYK; wybór tuszu: pigment (CPX4P) lub barwnik (CPX4D) |
| Rozdzielczość | Do 1200 × 1200 dpi | Do 1200 × 1200 dpi |
| Maks. szerokość druku | Do 108 mm | Do 106 mm |
| Prędkość | Do 100 mm/s przy 300 × 600 dpi (ok. 4 ips) | Do 300 mm/s (11,8 ips) przy 1200 × 600 dpi |
| Nośniki | Rola i fanfold; etykiety ciągłe i wykrawane; znacznik czarny | Rola i fanfold; gap/znacznik/cjągła; szer. mediów 25,4–120 mm; papier, BOPP, PET, syntetyki |
| Trwałość nadruku | Wysoka z tuszem pigmentowym i doborem BK/MK do połysku/Mat | Wysoka (pigment CPX4P) lub większa jaskrawość (barwnik CPX4D) |
| Cutter | Wbudowany auto‑cutter | Opcjonalny cutter |
| Łączność | USB, Ethernet; opcj. Wi‑Fi (dongle) | USB 2.0 High‑Speed, Ethernet 10/100/1000 |
| Integracja | ESC/Label, emulacja ZPL II | Sterowniki Windows; typowe API/SDK dla serii CPX |
| Status produktu | Aktualny model w ofercie serii ColorWorks | Wycofana seria (EOL 31.12.2022); wsparcie do 31.12.2027 |
Wnioski po kryteriach
1) Technologia koloru i odporność
Oba urządzenia drukują w CMYK z wysoką ostrością. C4000 używa atramentu pigmentowego z dwoma wariantami czarnego (BK do podłoży błyszczących, MK do matowych), co ułatwia dopasowanie do powierzchni. CPX4 występuje jako pigment (CPX4P) dla maksymalnej odporności lub barwnik (CPX4D) dla najwyższej jaskrawości. Do etykiet chemicznych i zastosowań długookresowych preferowany jest pigment + odpowiednie media.
2) Koszty materiałów i TCO
W obu przypadkach koszty eksploatacyjne to tusze CMYK oraz media etykietowe; nie występują taśmy barwiące jak w termotransferze. CPX4, dzięki większej prędkości i obsłudze dużych rolek, ogranicza przezbrojenia w serii, co obniża koszt roboczogodziny przy większych partiach. Z kolei C4000 ma zintegrowany cutter w standardzie i kompaktową konstrukcję — to redukuje koszty wdrożenia stanowiska biurkowego. Należy uwzględnić status EOL CPX4 (dostępność materiałów i części do końca wsparcia).
3) Obsługiwane nośniki
Obydwie serie drukują na roli i fanfold, obsługują etykiety wykrawane/ciągłe oraz znacznik czarny. CPX4 deklaruje szeroki wachlarz podłoży: papier mat/błysk, BOPP, PET i inne syntetyki; C4000 zaleca dobór wariantu BK/MK do połysku/Mat, co pomaga uzyskać stałą jakość na typowych mediach etykietowych.
4) Rozdzielczość i jakość grafiki
Obie serie oferują do 1200×1200 dpi, co pozwala na ostre piktogramy GHS, drobny tekst i kody kreskowe. W wariancie barwnikowym CPX4D kolory są bardziej nasycone; w pigmentowych (C4000 i CPX4P) — trwalsze i mniej podatne na działanie wilgoci/UV przy dobranych mediach.
5) Prędkość i stabilność koloru
CPX4 osiąga do 300 mm/s przy 1200×600 dpi, co czyni go szybszym rozwiązaniem do krótkich i średnich serii. C4000 (do 100 mm/s przy 300×600 dpi) jest zoptymalizowany pod stanowiska „na żądanie”, gdzie kluczowa jest elastyczność i powtarzalność koloru, a nie maksymalny throughput.
6) Narzędzia/sterowniki i integracja
C4000 wspiera ESC/Label i emulację ZPL II, dzięki czemu łatwo go włączyć do istniejących środowisk etykietujących. CPX4 oferuje standardowe sterowniki Windows i typowe mechanizmy integracji dla serii CPX; opcjonalny cutter ułatwia automatyzację wyjścia. Jeśli wymagana jest emulacja ZPL II po stronie urządzenia, przewaga po stronie C4000.
Który wybrać w jakim scenariuszu?
- Kosmetyki, spożywka, retail — częste zmiany SKU, krótkie partie: Epson ColorWorks C4000. Kompakt, auto‑cutter w standardzie, łatwa integracja (ESC/Label, ZPL II), wysoka jakość grafiki i kodów.
- Chemia, GHS, etykiety narażone na trudne warunki: Oba z tuszem pigmentowym i odpowiednimi mediami. Przy większych nakładach i potrzebie wysokiej prędkości — TSC CPX4P; przy pracy „just‑in‑time” na stanowisku — Epson C4000.
- Marketing, ekspozycja — maksymalna jaskrawość barw: TSC CPX4D (tusz barwnikowy) zapewni żywsze kolory w krótkim czasie realizacji.
- R&D, prototypowanie etykiet, wiele wariantów: Epson C4000 — szybkie przezbrojenia, precyzyjne cięcie i stabilna kolorystyka przy niskiej złożoności stanowiska.
- Kontynuacja i wsparcie: Jeśli istotna jest długoterminowa dostępność modelu, przewagę ma C4000. CPX4 jest wycofany (EOL 31.12.2022) z deklarowanym wsparciem do 31.12.2027; warto to uwzględnić w planie TCO i serwisu.
Podsumowanie
W wyborze między Epson ColorWorks C4000 a TSC CPX4 Series kluczowe są: oczekiwany wolumen i tempo pracy, wymagania co do trwałości (pigment vs barwnik), dostępność funkcji integracyjnych oraz plan horyzontu wsparcia. C4000 to bezpieczny wybór biurkowy „na żądanie” z wbudowanym cutterem i emulacją ZPL II. CPX4 imponuje prędkością i elastycznością doboru tuszu, ale jako seria EOL wymaga świadomego podejścia do cyklu życia i dostępności eksploatacji.
Powiązane produkty
- Drukarka etykiet Epson ColorWorks C4000 – drukarka etykiet kolorowych
- Drukarka etykiet TSC CPX4 Series – kolorowa drukarka etykiet 4″
Zobacz także: Poradniki – drukarki etykiet.
